| Grading Scale | |
| Unworn | Owned but never worn, original factory protective stickers, box and papers. |
| 9.9 | Like new in box, previously owned, worn sparingly, showing no signs of wear, may not have original factory protective stickers. |
| 9.7 | Mint - Previously owned, never polished, worn very carefully, may not have papers, may not have factory stickers, running Properly. |
| 9.5 | Near Mint - Looks new, working properly, no blemishes, may have had a light buff, running properly. |
| 9.0 | Excellent condition - Light swirling, no dings or dents, running properly, may have been lightly polished. |
| 8.5 | Very good condition - Worn carefully, polished moderately, some wear on case and bracelet, working properly. |
| 8.0 | Good condition -Average wear for its age, working properly, some wear on case and bracelet, polished moderately. |
| 7.0 | Fair condition - may need a service, may need a polish, case and bracelet may show wear, still a very solid watch. |
| ! | Old World Jewelers does not buy or sell timepieces below fair condition. |
Rolex
Rolex Vintage Datejust Ref 16233 Steel 18K Black Tapestry Dial
Model Number:Rolex-16233-E728-Datejust Status:
Used / Pre-owned
Availability:In Stock
Condition:8.5Ex Tax: $7,250.00
Rolex Vintage Oyster Perpetual Datejust Reference 16233, "E" serial number dates watch to 1990. 36mm stainless steel case with 18K yellow gold classic fluted bezel, screw down Rolex crown and sapphire crystal. The crystal has a minor scratch near the 6, but very difficult to see. Black Tapestry dial with sweep seconds hand, and date at 3. 31J Automatic movement is running and functioning properly. Stainless steel and 18K yellow gold Rolex Jubilee bracelet fastens with a fold-over clasp and will fit a 7-1/4" wrist. This preowned watch comes with an Inner Rolex box, and Instruction Books only.
| Watch Specifications | |
| BRAND | Rolex |
| MODEL | Datejust |
| REFERENCE | 16233 |
| YEAR | 1990 |
| MOVEMENT CALIBER | Automatic |
| CASE MATERIAL | Stainless Steel |
| CASE SIZE | 36mm |
| BRACELET MATERIAL | Steel and 18K Yellow Gold |
| DIAL | Black Tapestry |
| CRYSTAL | Sapphire Crystal |
| BEZEL | 18K Yellow Gold Fluted Bezel |
| ADDITIONAL FEATURES | Inner Rolex Box and Instruction Books |
| Condition | 8.5 |












