| Grading Scale | |
| Unworn | Owned but never worn, original factory protective stickers, box and papers. |
| 9.9 | Like new in box, previously owned, worn sparingly, showing no signs of wear, may not have original factory protective stickers. |
| 9.7 | Mint - Previously owned, never polished, worn very carefully, may not have papers, may not have factory stickers, running Properly. |
| 9.5 | Near Mint - Looks new, working properly, no blemishes, may have had a light buff, running properly. |
| 9.0 | Excellent condition - Light swirling, no dings or dents, running properly, may have been lightly polished. |
| 8.5 | Very good condition - Worn carefully, polished moderately, some wear on case and bracelet, working properly. |
| 8.0 | Good condition -Average wear for its age, working properly, some wear on case and bracelet, polished moderately. |
| 7.0 | Fair condition - may need a service, may need a polish, case and bracelet may show wear, still a very solid watch. |
| ! | Old World Jewelers does not buy or sell timepieces below fair condition. |
Rolex
Rolex GMT Master II Rootbeer Ref 16713 Steel 18K Gold Bronze
Model Number:Rolex-16713-A468-GMT II Status:
Used / Pre-owned
Availability:In Stock
Condition:8.5Ex Tax: $12,500.00
Rolex GMT Master II Reference 16713, "A" serial number dates this watch to 1999. 40mm stainless steel case with sapphire crystal, screw down Rolex crown, and 18K yellow gold special 24 hour bezel. Brown dial with independently adjustable 12 hour hand, luminous markers, and date at 3. The watch has wear consistent with age. The automatic 31 Jewel chronometer movement is running and functioning properly. Stainless steel and 18K yellow gold Jubilee bracelet with fold-over clasp will fit a 7-1/2" wrist. The clasp is stamped 62523H.18. This preowned watch comes with Rolex box, and instruction booklets.
| Watch Specifications | |
| BRAND | Rolex |
| MODEL | GMT Master II "Rootbeer" |
| REFERENCE | 16713 |
| YEAR | 1999 |
| MOVEMENT CALIBER | Automatic |
| CASE MATERIAL | Stainless Steel |
| CASE SIZE | 40mm |
| BRACELET MATERIAL | Steel and 18K Yellow Gold |
| DIAL | Bronze |
| CRYSTAL | Sapphire |
| BEZEL | 18K Special 24 Hour Rotating Bezel |
| ADDITIONAL FEATURES | Rolex Box, and Instruction Booklets |
| Condition | 8.5 |













