| Grading Scale | |
| Unworn | Owned but never worn, original factory protective stickers, box and papers. |
| 9.9 | Like new in box, previously owned, worn sparingly, showing no signs of wear, may not have original factory protective stickers. |
| 9.7 | Mint - Previously owned, never polished, worn very carefully, may not have papers, may not have factory stickers, running Properly. |
| 9.5 | Near Mint - Looks new, working properly, no blemishes, may have had a light buff, running properly. |
| 9.0 | Excellent condition - Light swirling, no dings or dents, running properly, may have been lightly polished. |
| 8.5 | Very good condition - Worn carefully, polished moderately, some wear on case and bracelet, working properly. |
| 8.0 | Good condition -Average wear for its age, working properly, some wear on case and bracelet, polished moderately. |
| 7.0 | Fair condition - may need a service, may need a polish, case and bracelet may show wear, still a very solid watch. |
| ! | Old World Jewelers does not buy or sell timepieces below fair condition. |
Girard Perregaux
Girard Perregaux Vintage Laureato Ref 8010 Steel 18KRG Grey Pyramid
Model Number:Girard Perregaux-8010-Laureato Status:
Used / Pre-owned
Availability:In Stock
Condition:9.0Ex Tax: $12,500.00
Highly Collectible Girard Perregaux Stainless Steel and 18K Rose Gold "Laureato" Wrist Watch Ref 8010, circa 1990's. 36mm, stainless steel Tonneau shaped case with an 18K rose gold octagonal shaped fixed bezel, sapphire crystal and solid case back secured with (6) screws. The screw down crown shows some wear. Grey pyramid dial with rose colored baton markers, sweep seconds hand, and date at 3. Automatic movement is running and functioning properly. Stainless steel and 18K rose gold GP bracelet secures with flip-lock clasp and will fit a 6-1/4" wrist. This preowned watch has NO box or papers.
| Watch Specifications | |
| BRAND | Girard Perregaux |
| MODEL | Laureato |
| REFERENCE | 8010 |
| YEAR | 1990's |
| MOVEMENT CALIBER | Automatic |
| CASE MATERIAL | Stainless Steel |
| CASE SIZE | 36mm |
| BRACELET MATERIAL | Steel and 18K Rose Gold |
| DIAL | Grey Pyramid |
| CRYSTAL | Sapphire Crystal |
| BEZEL | 18K Rose Gold Fixed |
| Condition | 9.0 |














