| Grading Scale | |
| Unworn | Owned but never worn, original factory protective stickers, box and papers. |
| 9.9 | Like new in box, previously owned, worn sparingly, showing no signs of wear, may not have original factory protective stickers. |
| 9.7 | Mint - Previously owned, never polished, worn very carefully, may not have papers, may not have factory stickers, running Properly. |
| 9.5 | Near Mint - Looks new, working properly, no blemishes, may have had a light buff, running properly. |
| 9.0 | Excellent condition - Light swirling, no dings or dents, running properly, may have been lightly polished. |
| 8.5 | Very good condition - Worn carefully, polished moderately, some wear on case and bracelet, working properly. |
| 8.0 | Good condition -Average wear for its age, working properly, some wear on case and bracelet, polished moderately. |
| 7.0 | Fair condition - may need a service, may need a polish, case and bracelet may show wear, still a very solid watch. |
| ! | Old World Jewelers does not buy or sell timepieces below fair condition. |
Zenith
Zenith Elite Reserve de Marche ChronoMaster Ref 03.0240.655 18K Gold Silver Dial
Model Number:Zenith-30.0240.655-Elite-Reserve de Marche Status:
Used / Pre-owned
Availability:In Stock
Condition:8.0Ex Tax: $5,500.00
Zenith 18K Yellow Gold Elite Reserve De Marche ChronoMaster Ref 03.0240.655, Circa 1990's. 36mm, 18K yellow gold case with curved lugs, smooth stepped bezel, signed crown, snap on case back, and sapphire crystal. The back has been heavily polished, and the reference numbers are faint, but can be seen. Silvered guilloche dial with Arabic numerals and arrow markers, power reserve display between 12 and 3, date between 4 and 5, running seconds at 9. Manual wind movement is running and functioning properly. The watch has wear consistent with age. Presented on a black Zenith strap that secures with a plaque Zenith tang buckle. This preowned watch has no box or papers.
| Watch Specifications | |
| BRAND | Zenith |
| MODEL | Elite Reserve de Marche |
| REFERENCE | 30.0240.655 |
| YEAR | 1990's |
| MOVEMENT CALIBER | Manual Wind |
| CASE MATERIAL | 18K Yellow Gold |
| CASE SIZE | 36mm |
| DIAL | Silver Guilloche |
| CRYSTAL | Sapphire Crystal |
| BEZEL | 18K Yellow Gold |
| Condition | 8.0 |











