| Grading Scale | |
| Unworn | Owned but never worn, original factory protective stickers, box and papers. |
| 9.9 | Like new in box, previously owned, worn sparingly, showing no signs of wear, may not have original factory protective stickers. |
| 9.7 | Mint - Previously owned, never polished, worn very carefully, may not have papers, may not have factory stickers, running Properly. |
| 9.5 | Near Mint - Looks new, working properly, no blemishes, may have had a light buff, running properly. |
| 9.0 | Excellent condition - Light swirling, no dings or dents, running properly, may have been lightly polished. |
| 8.5 | Very good condition - Worn carefully, polished moderately, some wear on case and bracelet, working properly. |
| 8.0 | Good condition -Average wear for its age, working properly, some wear on case and bracelet, polished moderately. |
| 7.0 | Fair condition - may need a service, may need a polish, case and bracelet may show wear, still a very solid watch. |
| ! | Old World Jewelers does not buy or sell timepieces below fair condition. |
Rolex
Rolex Vintage Presentation Watch Ref 7002 14K Gold Filled Cream Dial
Model Number:Rolex-7002-1345-Presentation-Service Status:
Used / Pre-owned
Availability:In Stock
Condition:8.0Ex Tax: $3,500.00
Rolex Vintage Presentation Service Wrist Watch Ref 7002, circa 1964. 35mm, 14K Gold Filled case with fixed bezel, angled lugs, and snap on case back. The case back is engraved - "25 Years Service, St. Regis Paper Company, Frank P. Borowy, 1964". Cream colored dial with sweep seconds hand. 18K Gold Electroplated bracelet secures with a fold-over clasp and will fit a 7-1/2" wrist. Automatic movement is running and functioning properly. The inside case back is stamped "Rolex 14KG.Filled 13451". The movement is marked "Montres Rolex S.A., Geneva Swiss 17 Jewels, 1520". This preowned watch has wear consistent with age.
| Watch Specifications | |
| BRAND | Rolex |
| MODEL | Presentation Watch |
| REFERENCE | 7002 |
| YEAR | 1964 |
| MOVEMENT CALIBER | Automatic Caliber 1520 |
| CASE MATERIAL | 14K Gold Filled |
| CASE SIZE | 35mm |
| BRACELET MATERIAL | 14K Gold Filled |
| DIAL | Cream Colored |
| CRYSTAL | Acrylic |
| BEZEL | Smooth |
| Condition | 8.0 |















